Fotowoltaika

Działanie energii słonecznej jest wykorzystywane przez człowieka od zarania dziejów. Już nasi przodkowie korzystali z niej w celu suszenia mięsa, ryb oraz owoców by wkrótce budować domy z glinianych cegieł, które również schły na słońcu. Od tamtych czasów minęły tysiące lat, a człowiek nauczył się wykorzystywać energię słoneczną w celu wytwarzania ciepła (OZE-T) oraz energii elektrycznej (OZE-E).

Cechą charakterystyczną dla energii słonecznej jest duże zróżnicowanie dobowe, miesięczne i roczne w jej pozyskiwaniu. Promienie słoneczne w miesiącach letnich mogą przewyższać nasłonecznienie w miesiącach zimowych aż siedmiokrotnie: w czerwcu i lipcu miesięcznie na 1m2 dociera ponad 150kWh energii słonecznej, podczas gdy w grudniu i styczniu niespełna 25kWh.

Panele Fotowoltaiczne pozwalają bezpośrednio produkować energię elektryczną.

Panele fotowoltaiczne służą do zamieniania mocy promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Główną częścią urządzenia jest ogniwo fotowoltaiczne, które tworzą cienkie warstwy półprzewodników, najczęściej wykonane z krzemu. Ogniwa te generują napięcie elektryczne, gdy padają na nie promienie słoneczne.

Ilość wyprodukowanej przez moduły fotowoltaiczne energii jest uzależniona nie tylko od wydajności samych urządzeń, ale także od poziomu nasłonecznienia i umiejscowienia instalacji PV.

Moduły są łatwe do zainstalowania i zintegrowania z budynkami, a dodatkową korzyścią z instalacji PV jest oszczędność, gdyż nie trzeba martwić się częstymi podwyżkami cen prądu. W ostatnich latach ceny prądu rosły średnio o 3 % rocznie.