
Cechą charakterystyczną dla energii słonecznej jest duże zróżnicowanie dobowe, miesięczne i roczne w jej pozyskiwaniu. Promienie słoneczne w miesiącach letnich mogą przewyższać nasłonecznienie w miesiącach zimowych aż siedmiokrotnie: w czerwcu i lipcu miesięcznie na 1m2 dociera ponad 150kWh energii słonecznej, podczas gdy w grudniu i styczniu niespełna 25kWh.
Panele fotowoltaiczne służą do zamieniania mocy promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Główną częścią urządzenia jest ogniwo fotowoltaiczne, które tworzą cienkie warstwy półprzewodników, najczęściej wykonane z krzemu. Ogniwa te generują napięcie elektryczne, gdy padają na nie promienie słoneczne.
Ilość wyprodukowanej przez moduły fotowoltaiczne energii jest uzależniona nie tylko od wydajności samych urządzeń, ale także od poziomu nasłonecznienia i umiejscowienia instalacji PV.
Moduły są łatwe do zainstalowania i zintegrowania z budynkami, a dodatkową korzyścią z instalacji PV jest oszczędność, gdyż nie trzeba martwić się częstymi podwyżkami cen prądu. W ostatnich latach ceny prądu rosły średnio o 5 % rocznie.
Na instalację fotowoltaiczną składają się:
- Panele
- Inwerter
- Przewody solarne
- Zabezpieczenia AC/DC
- System mocowań na każdy typ dachu.
Panele montujemy na specjalnie dobranych mocowaniach, dopasowanych do konstrukcji i poszycia dachowego lub gruntu.
Jak działa instalacja?
- Pod wpływem promieni słonecznych w panelach wykonanych z ogniw krzemowych zachodzi reakcja
- Inwerter zamienia prąd stały na zmienny, czyli ten z którego na co dzień korzystamy w naszych domach.
- Następnie prąd płynie przez układ zabezpieczający i licznik, gdzie ma dwie drogi- zużywany jest na bieżąco bądź trafia do sieci.
Korzyści z montażu instalacji fotowoltaicznej:
– oszczędność na rachunkach za energię elektryczną
– czystsze środowisko
– w rezultacie zdrowsze życie
– bezawaryjność dzięki zastosowaniu komponentów instalacji renomowanych marek
– wzrost wartości nieruchomości i jej atrakcyjności na rynku wtórnym.