TAURON bije swój rekord!

TAURON poszedł po swój rekord w przyłączaniu mikroinstalacji fotowoltaicznych. W pierwszym półroczu bieżącego roku przyłączyli do sieci energetycznej aż 34 636 mikroinstalacje o łącznej mocy 235 MW!
Dla porównania w latach poprzednich:
2017 r. – ponad 4 tysiące,
2018 r. – niecałe 8 tysięcy,
2019 r. – ogromny skok i wzrost przyłączeń – ponad 30 tysięcy.

Obecnie rekord z 2019 roku został osiągnięty już w połowie roku 2020. Spółka szacunkowo podaje, że do końca tego roku chce przyłączyć około 70 tysięcy mikroinstalacji.

Mikroinstalacje stają się wyzwaniem do Operatorów Sieci Dystrybucyjnych – fotowoltaika i jej aspekt techniczny rozwija się w niesamowicie szybkim tempie, przez co w przyszłości mogą się pojawić ograniczenia techniczne
i możliwości konsumpcji energii pochodzącej z OZE. Jest to ogromne wyzwanie, któremu operatorzy starają się stawić czoła i zapewnić odpowiednią strukturę sieci i stanu urządzeń elektroenergetycznych. Tauron ma w planach uruchomienie dedykowanych programów inwestycyjnych, które będą miały na celu powiększenie potencjału przyłączania następnych odnawialnych źródeł energii oraz elastyczności sieci dystrybucyjnej. Planowane jest wdrożenie inteligentnych systemów opomiarowania – liczników, transmisji, systemów akwizycji – czyli sieć w standardzie „smart grid”.

Mimo pandemii koronawirusa zgłoszenia przyłączenia instalacji są realizowane bez zakłóceń.

Od początku roku do końca czerwca 2020 r. Tauron przyłączył 23 instalacje OZE, większe niż mikroinstalacje, z czego tylko jedna nie była instalacją fotowoltaiczną (elektrownia wodna).

Bardzo duża ilość nowoprzyłączanych instalacji pokazuje ogromny potencjał fotowoltaiki w Polsce oraz na jej rozwój w najbliższych latach.

Powrót