Czy instalacje fotowoltaiczne produkują energię zimą?

Ze względu na to, że zimą dni są krótsze oraz jest dużo wyższe zachmurzenie niż w miesiącach letnich, panele fotowoltaiczne w tym okresie mają zdecydowanie niższą wydajność. Podaje się, że latem instalacja pozyskuje 70% energii a zimą- 30%.

W związku z tym latem magazynujemy nadwyżki energii, które na zasadzie tzw. systemu opustów odbieramy zimą. Warto przy tym pamiętać, że:

– mając instalację o mocy do 10kW, odbierzemy z sieci 80% przesłanej energii

– mając instalację o mocy w przedziale 10-40 kW, odbierzemy z sieci 70% przesłanej energii

– sieć publiczna ,,przechowuje” energię, której nadwyżki jej oddaliśmy przez aż 730 dni (2 lata); to jest zatem okres, w którym będziemy mogli ją odebrać

Co ciekawe, panelom nie przeszkadza przeważające zimą ochłodzenie. Choć najlepsze warunki temperaturowe to ok. 24 stopnie Celsjusza i przy niskich temperaturach zmniejsza się liczba fotonów, które docierają do ogniw, w słoneczne dni instalacja może osiągnąć wysoki poziom wyprodukowanej energii. Istotne jest tutaj, aby moduły nie były przykryte warstwą śniegu lub lodu oraz żebyśmy czyścili je przynajmniej raz w roku.

Jeśli macie dodatkowe pytania z tego tematu, zapraszamy do:

  • kontaktu z naszymi ekspertami poprzez formularz,
  • zapoznania się z Ustawą z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii,
  • sięgnięcia do artykułu autorstwa T.Mirowski, K.Sornek pt. ,,Potencjał energetyki prosumenckiej w Polsce na przykładzie mikroinstalacji fotowoltaicznych w budownictwie indywidualnym” w czasopiśmie Polityka Energetyczna.
Powrót