Systematycznie wzrasta popularność technologii umożliwiających pozyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej, będących przyjaznymi środowisku. Polacy nareszcie przyznają, że te rozwiązania długoterminowo są bardzo opłacalne. Przyjrzyjmy się dziś z czego składa się energooszczędny dom.
Dane Agencji Rynku Energii wskazują iż produkcja energii z instalacji fotowoltaicznych w czerwcu tego roku wzrosła o… 233% w stosunku do roku poprzedniego!
Domy energooszczędne i pasywne charakteryzują się solidniejszą niż mają ją tradycyjne budynki izolacją. Dzięki temu zużywają mniej energii na ogrzewanie.
Aby ekonomicznie ogrzać nasz dom (jeśli był termomodernizowany) należy zainstalować pompę ciepła. Warto przypomnieć, że tym urządzeniem nie tylko ogrzewamy temperaturę powietrza ale też i wodę. Te nowsze mają funkcję chłodzenia pomieszczenia. W połączeniu z naszą domową mikroelektrownią fotowoltaiczną zamocowaną na dachu lub gruncie, otrzymamy prawie bezkosztowe ogrzewanie.
Pompy ciepła są częstym wyborem jeszcze z jednego powodu: mają długą żywotność- nawet do 50 lat. Są też łatwe w obsłudze ( nie musimy pamiętać o ich zasilaniu). Decydując się na inwestycję w pompę ciepła weźmy pod uwagę jakie mamy ogrzewanie- powinno być podłogowe, ścienne lub sufitowe.
Drugą częścią składową domu energooszczędnego jest wspomniana wcześniej fotowoltaika, dzięki której uruchamiamy własną, przydomową produkcję prądu pozyskując go z padających na panele promieni słonecznych. Koszty takiej instalacji różnią się w zależności od zastosowanych modułów i falowników (duży wybór producentów, różne rodzaje, funkcje i materiały, które zostały wykorzystane do ich produkcji). Najmniejszą instalację postawimy już za kilkanaście tysięcy złotych. Oszczędzamy dużo (podaje się, że średnia wynosi 500 zł rocznie), inwestycja zwraca się szybko (5-9 lat) a elektrownia działa długo (teraz 25 lat żywotności jest minimalnym okresem). Ponadto montaż przebiega bardzo sprawnie i- w zależności od pogody i doświadczenia ekipy monterskiej- trwa do 2 dni.
Jak sfinansować oba urządzenia? Wybór jest ogromny- od 5000zł dofinansowania z programu Mój Prąd, przez kredytowanie (warto zapytać o szczegóły firmę, u której zamawiamy instalację, gdyż często oprocentowanie jest niskie niż w tradycyjnych ofertach bankowych), kończąc na pożyczkach zwrotnych i bezzwrotnych. Oczywiście warto tą decyzję podjąć po przeanalizowaniu dostępnych możliwości i rozmowie z ekspertem, który zada pomocne pytania.
Podsumowując, budując nowy lub modernizując obecny dom, możemy dobrać urządzenia, które zmniejszą nasze rachunki za prąd i ogrzewanie, będą przyjazne naszemu zdrowiu, sąsiadom i okolicy, w której mieszkamy.
Więcej o programie Mój Prąd: +22 699 96 62.