Do czego służą trackery? Sprawdź, kiedy opłaca się zainwestować w ruchomą farmę fotowoltaiczną…

Dzisiaj kilka słów o tym, jakie rozwiązanie pozwala panelom fotowoltaicznym ,,podążać za słońcem”. Brzmi tajemniczo? W tym artykule przybliżamy Wam sposób na zwiększenie skuteczności mikroelektrowni.

Wiadomo już, że instalacja fotowoltaiczna ma najwyższą produkcję energii, gdy panele skierowane są prostopadle do kierunku padania promieni słonecznych. Ale promienie słoneczne padają na ziemię pod różnymi kątami- o różnych porach dnia i różnych porach roku. Czy da się pogodzić niezmienne prawa przyrody z nowoczesną i niezwykle pożyteczną technologią jaką są instalacje fotowoltaiczne. Jak najbardziej. I na to znaleziono już rozwiązanie. Mowa tutaj o ruchomych elementach systemu fotowoltaicznego, tzw. trackerach.

Wygląda to tak, że w zależności od mocy, na jaką jest zapotrzebowanie danego budynku, każdy tracker (ruchomy element systemu pv) zawiera określoną liczbę paneli. Najpopularniejsze są trackery dwuosiowe- podążające za słońcem zarówno w płaszczyźnie pionowej jak i poziomej. Aby panele były zawsze ustawione prostopadle do kąta padania światła słonecznego stosuje się czujniki kierunku padania światła.

Co się dzieje, gdy uzyskanej ze słońca energii jest zbyt mało? W takiej sytuacji instalacja przełącza się na zewnętrzną sieć- pobiera z sieci energetycznej brakującą część.

Korzyści

Właściciele instalacji z trackerami porównują uzyskiwane moce z innymi i zauważają różnicę nawet do 30-35% więcej wyprodukowanej energii! Trackery są odpowiednio zabezpieczone- to cała automatyka, która chroni urządzenie przed opadami śniegu i silnym wiatrem. Jeszcze jedną ich zaletą jest podniesienie wydajności pracy falowników, które lubią wysokie obciążenie.

Oczywiście takie rozwiązanie ma też swoje minusy- są nimi wyższe niż w przypadku montażu standardowej instalacji koszta. Jeśli jednak płacimy za energię kilka tysięcy zł miesięcznie, to raz zainwestowana kwota zwróci się w naprawdę krótkiej odległości. Jeśli weźmiemy pod uwagę dostępne dotacje, jeśli prowadzimy np. działalność jednoosobową i instalację wrzucimy w amortyzację, wtedy ten koszt naprawdę staje się rozsądnym, mądrym wyborem.

Zainteresowała Cię instalacja na trackerach? Skontaktuj się z nami, by zapytać o nurtujące Cię kwestie lub zamówić bezpłatną wycenę. Jesteśmy dla Ciebie pod numerem telefonu +22 699 96 62.

Powrót