Którą technologię modułów fotowoltaicznych wybrać?

Poznaj plusy i minusy paneli poli- i monokrystalicznych.

3 najpopularniejsze technologie modułów pv z wykorzystaniem krzemu to:

Panele monokrystaliczne
Posiadają tzw. wafle krzemowe. W ich produkcji stosuje się najczystszą postać kryształki krzemu-99,999%. Polski fizyk, Jan Czochralski wynalazł tę jedną z najbardziej efektywnych i najlepszą w stosunku cena:jakość technologię modułów fotowoltaicznych.

Panele polikrystaliczne
Mają nieco niższą sprawność, jednak wygrywają z p. monokrystalicznymi niższą ceną. Jeżeli mamy dużą powierzchnię dachu, skierowanego na południe, to warto pomyśleć właśnie o tej technologii.


Panele cienkowarstwowe
Charakteryzuje je niższa sprawność ze względu na delikatną warstwę wykonania, a co za tym idzie, niestety krótkie gwarancje producenta. Prezentują się bardzo dobrze, jednak warto uczciwie siebie zapytać czy wolimy elegancki wygląd kosztem niższej wydajności?

Po czym poznać dobre moduły?
Sprawdźmy:
♦ Jaka jest moc jednostkowa modułu? Przy panelach monokrystalicznych najczęściej są to moce od 300 do 360 W. Przy panelach polikrystalicznych od 270 do 290 W.

♦ Jaka jest sprawność danego modułu?
m. monokrystaliczne ok. 18%
m. polikrystaliczne ok. 16%

♦ Dwa ważne parametry, które odczytamy z karty katalogowej:
– współczynnik wypełnienia
– rzeczywista moc, którą w danym układzie może osiągnąć moduł.

Warto też wiedzieć, że największa na świecie agencja prasowa Bloomberg, zastanawiając się jak ułatwić odbiorcom decyzję o wyborze paneli, stworzyła klasyfikację producentów o wysokiej wiarygodności.

Najlepsze firmy wymienia w tzw. kategorii Tier 1. Wśród nich są m.in.:
– Jinko Solar
– Risen Energy
– Talesun.

Dla wielu konsumentów to właśnie rekomendacje zadowolonych klientów danej marki są najlepszą podpowiedzią.

Jeśli chcesz aby Twoja instalacja została zbudowana z modułów producenta z listy Tier 1, skontaktuj się z nami: 730 823 000. Mamy w ofercie najwyższej klasy panele. Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania. 🙂

Powrót