Wyróżniamy wiele rodzajów dachów i- być może nie wszyscy wiedzą- nie każdy jest właściwą ,,bazą” pod instalację fotowoltaiczną.
Rodzaj dachu determinuje rozmieszczenie paneli i rodzaj systemu mocowań, który zastosujemy. Mamy więc podstawowy podział:
- skośny: dwuspadowy (najbardziej powszechny), czterospadowy (namiotowy lub kopertowy), wielospadowy, jednospadowy, naczółkowy i mansardowy;
- płaski.
Co jeszcze jest niezwykle istotne?
Panele muszą być skierowane w kierunku południowym- by jak najdłużej mogły na nie padać promienie słoneczne. W związku z tym, aby instalacja dobrze spełniała swoją rolę, montujemy ją tylko wówczas, gdy dach skierowany jest:
- na zachód,
- na południowy zachód,
- na południe,
- na południowy wschód,
- na wschód.
Kolejnym ważnym punktem jest kąt nachylenia dachu. Najbardziej optymalnie jest gdy w południowej części Polski moduły zostaną zamontowane pod nachyleniem 25-40 stopni, z kolei w północnej części Polski powinno być to w przedziale 30-50 stopni.
Dalsze, równie ważne jak dotychczas wymienione elementy podlegające ocenie, czy nasz dach jest odpowiedni, by założyć na nim instalację fotowoltaiczną, to elementy występujące na lub obok dachu. Są to najczęściej:
- kominy
- anteny satelitarne
- pobliskie drzewa
- okna dachowe.
Masz wątpliwości czy dach Twojego domu lub budynku firmy spełnia kryteria do położenia paneli fotowoltaicznych? Wyślij nam zdjęcia dachu z 2-3 ujęć a będziesz mieć pewność czy nie lepiej postawić na instalację wolnostojącą (na gruncie).